Aktuális tornák

A blogról

A MexiFoci blogot 2011 nyarán, az Argentínában rendezett Copa América küzdelmeit megelőzően indítottam. Ezen a versenyen Mexikót az akkor 22 éven alulinak számító generáció képviselte és búcsúzott már a csoportküzdelmek után három vereséggel.
Az argentínai küzdelmekkel egyidőben viszont a 17 éven aluliak hazai pályán világbajnokok lettek, egy hónap múlva a 20 éven aluliak Kolumbiában vb bronzot szereztek.
2012 nyarára a Copa Américán leszereplő társaságról is bebizonyosodott, hogy a saját korosztályukban világszínvonalon fociznak: a londoni olimpián a döntőben a brazilokat legyőzve ők is aranyérmesek lettek.
Így bizton állíthatjuk, hogy jelenleg Mexikó rendelkezik a világon a legjobb utánpótlás bázissal. Ez felnőtt világbajnoki érmekben egyelőre még nem jelentkezett, de a magam részéről hiszek benne, hogy már 2014-ben dobogóra állhat a közkeletű nevén El Trinek nevezett társaság a brazíliai vb-n.

Eredeti szándékaim szerint a blog nemcsak az El Tri sikereit, de - szépen lassan - az azték klubfutballt is igyekszik közelebb hozni a magyar focirajongókhoz. Annál is inkább, mert a mexikói szövetség (röviden: FeMexFut) nem titkolt célja, hogy a 2012 nyarán megreformált honi pontvadászatukat 2015-re a világ ötödik legerősebb bajnokságává tegyék. A Liga MX-ben már most is számos olyan idegenlégiós szerepel, akik hazájuk nemzeti tizenegyének is tagjai, a jövőben még további klasszisok érkezése várható. A blog róluk is szól, a jövőben igyekszem a mexikói sztárok mellett az idegenlégiósok portréit is lefesteni.

A blog indítása óta eltelt időszakban számos lehetőséggel és korláttal szembesültem. Nagyon nehéz heti 20-25 mérkőzést naprakészen megjelentetni, ugyanakkor sikerült megtalálnom a világhálón a legjobb képek, videók, statisztikák forrásait. Lehetőségemhez mérten igyekszem ezeket naprakészen feltölteni. A mexikói válogatott 2011 nyara óta eltelt időszakát tekintve a MexiFoci blog már most is egyedülálló: szerepel rajta az összes mérkőzés összefoglalója és a Tri kezdőcsapatának fotója. A jövőben ugyanezt igyekszem a teljesség igényével kiterjeszteni a korosztályos válogatottakra, illetve a bajnoki és kupaküzdelmekre is.

Kasza Péter Ferenc

Jogi alapfogalmak és a foci

2012. július 25-én a Zentai Nyári Ifjúsági Játékok keretében rendezett SZTE Nyári Egyetem előadássorozaton elhangzott előadás szerkesztett változata.

Előadásomban egy közismert területről, a labdarúgásból vett példákon keresztül kívánom bemutatni a jog néhány alapfogalmát. Elsődlegesen azt, hogy miben tér el a jog más szabályrendszerektől, így a jogszerűség és az igazságosság mentén az erkölcstől. Érdemes megvizsgálni, hogy a labdarúgás játékszabályai mennyiben viselnek magukon erkölcsi és mennyiben jogi jegyeket. Miként helyezhető el a fair play ebben a kettősségben? Mi a különbség az objektív és a szubjektív felelősség között? A jog különbséget tesz szándékosság és gondatlanság között is, vajon ugyanez mennyiben figyelhető meg a foci szabálykönyvében? Milyen következményei lehetnek egy szándékos, durva szabálytalanságnak és valóban arányban állnak-e ezek a játékvezetők által kötelezően alkalmazandó más büntetésekkel.

Címkék

a2011 1. forduló (7) a2011 10. forduló (1) a2011 11. forduló (1) a2011 12. forduló (1) a2011 13. forduló (1) a2011 14. forduló (1) a2011 15. forduló (1) a2011 16. forduló (1) a2011 17. forduló (1) a2011 2. forduló (1) a2011 3. forduló (1) a2011 4. forduló (3) a2011 5. forduló (4) a2011 6. forduló (1) a2011 7. forduló (1) a2011 8. forduló (1) a2011 9. forduló (1) a2011 liguilla 1/2 (1) a2011 liguilla 1/4 (1) a2011 liguilla döntő (1) a2012 1. forduló (9) a2012 10. forduló (2) a2012 11. forduló (2) a2012 12. forduló (2) a2012 13. forduló (1) a2012 14. forduló (2) a2012 15. forduló (1) a2012 16. forduló (2) a2012 17. forduló (3) a2012 2. forduló (8) a2012 3. forduló (9) a2012 4. forduló (9) a2012 5. forduló (9) a2012 6. forduló (9) a2012 7. forduló (9) a2012 8. forduló (3) a2012 liguilla 1/4 (4) a2012 liguilla döntő (2) anglia (1) apertura (1) apertura 2010 (3) apertura 2011 (34) apertura 2012 (86) argentína (1) ars blogica (1) atlante (13) atlas (12) bajnoki döntő (2) bajnoki rendszer (3) barátságos mérkőzés (15) beharangozó (7) bicentenario (1) bicentenario 2010 (1) bosznia-hercegovina (1) brazília (3) campeón (3) campeón des campeones (1) chicharito (1) chile (2) chivas guadalajara (20) chorrillo (1) clausura (1) clausura 2011 (2) clausura 2012 (1) club américa (18) club tijuana (22) concacaf bajnokok ligája 2012-13 (3) concacaf bajnokok ligája döntő (1) concachampions (3) concachamps (1) copa américa (5) costa rica (3) cruz azul (14) csapatkép (137) dánia (1) dél-korea (1) descenso (2) egyesült államok (3) el salvador (2) el tri (39) estadio 3 de marzo (1) estadio alfonso lastras ramirez (1) estadio andrés quintana roo (1) estadio azteca (1) estadio azul (1) estadio caliente (1) estadio corregidora (1) estadio cuauhtemoc (1) estadio hidalgo (1) estadio jalisco (1) estadio morelos (1) estadio nemesio diez (1) estadio nou camp (1) estadio olímpico benito juárez (1) estadio olimpico universitario (1) estadio omnilife (1) estadio tecnologico (1) estadio tsm corona (1) estadio universitario (1) estadio victoria (1) estadio víctor manuel reyna (1) estudiantes tecos (6) fc barcelona (1) felkészülés (1) felkészülési (3) focitörténelem (29) gabon (1) gol olimpico (1) guyana (2) hexagonál (6) honduras (1) időzóna (1) indios juárez (3) infografika (4) jaguares chiapas (15) jamaica (2) japán (2) jegyzőkönyv (14) kamerun (2) kiesés (1) klubok (1) kolumbia (2) konföderációs kupa (2) koreai ndk (1) korosztályos válogatottak (11) lengyelország (1) león (11) leon (1) liga mx (87) liguilla (7) london 2012 (6) manchester city (1) marco fabián (1) meccs statisztika (111) mexikói válogatott (1) monarcas morelia (14) monterrey (19) nagy-britannia (1) naptár (18) necaxa (4) nigéria (1) odds (6) olaszország (1) olimpia (7) olimpiai csapat (14) pachuca (13) panama (1) peru (2) primera division (38) puebla (13) pumas unam (16) querétaro (13) real esteli (1) real madrid (2) repechaje (1) santos laguna (16) san luis (14) spanyolország (1) stadion (21) statisztika (2) superlíder (3) svájc (1) szenegál (1) szerbia (1) tigres uanl (15) toluca (18) torneo (1) tri olímpico (10) u17 vb (1) u20 vb (9) uruguay (1) vb-selejtező (13) vb 2014 (12) venezuela (1) videó (153) wales (1) world football challenge (5) Címkefelhő

Facebook

A cserejátékosok megnyerhették volna

2012.
júl. 26.

csütörtök

Gól nélküli döntetlennel kezdte olimpiai szereplését Mexikó 23 éven aluli válogatottja. A B-csoport nyitómérkőzésén Dél-Korea válogatottja volt az ellenfél. Az ázsiaiak végig uralták a mérkőzést, de valódi gólszerzési esélyeik nem voltak. A találkozót a mexikói cserejátékosok, Giovani dos Santos és Raúl Jiménez külön-külön is megnyerhették volna az utolsó percekben, ám egyikőjük sem tudta kihasználni az előttük adódó  "hárompontos" helyzeteket, így - tekintettel a később játszott Svájc-Gabon találkozó 1-1-es végeredményére - abszolút nyitott maradt a helyzet a továbbjutást illetően.

Luis Fernando Tena egy helyen változtatott a  Japán ellen vesztes gárdán: a védelemből kimaradt az egyik túlkoros, a Tigres jobbhátvédje Israel Jiménez, helyére a kisebb sérülésből felépült monterrey-i védő, Hiram Mier került vissza. Érdekesnek tűnik, hogy a mexikói szövetségi kapitány továbbra is a Marca Fabián - Oribe Peralta támadókettősnek szavaz bizalmat, dacára annak, hogy utóbbi játékos a négy felkészülési mérkőzés egyikén sem tudott felmutatni semmi érdemlegeset.

A mérkőzés első félideje a több Európában szereplő játékost is felvonultató koreai gárda mezőnyfölényét hozta, bár mindez helyzetekben egyáltalán nem mutatkozott meg. A félidő végén a hivatalos statisztikák egyetlen kapura menő lövésről számoltak be, az is Héctor Herrerától származott. Jellemző adat, hogy az első mexikói szögletet az 58. percben végezte el Marco Fabián...

A felkészülési mérkőzések tapasztalatai azt mutatták, hogy Fabián egymagában is képes meccseket eldönteni. Élesben most ez nem jött neki össze, lövései elkerülték a koreai kaput. A forgatókönyv más szempontból is megegyezett a korábbiakkal: a második játékrész közepén jöttek a megszokott cserék. Peralta helyére Gio dos Santos, Fabián helyére Raúl Jiménez állt be. Ők ketten már a Japán elleni meccset is megnyerhették volna, akkor Jiménez hagyott ki két ordító helyzetet, most mindkettőjüknek jutott egy-egy. (Igaz a dos Santos előtt adódó lehetőség csak az ő technikai felkészültségét ismerve nevezhető ordítónak.) Egy biztos: ha Jiménez lövése a 92. percben bemegy, a mexikói rajongók könnyebben elfelejtenék azt a siralmas teljesítményt, amit immár harmadik egymást követő mérkőzésén tudott felmutatni a Tri Olímpico.

Mexikó - Dél-Korea 0-0 Olimpiai csoportmérkőzés.

2012. július 26., 14:30 BST. Newcastle, St. James' Park.

Vezette: Slim Jedidi (TUN). Asszisztensek: Bechir Hassani (TUN), Sherif Hassan (EGY). Negyedik játékvezető: Juan Soto (VEN).

Mexikó: 1 José Corona (csk) - 15 Néstor Vidrio, 4 Hiram Mier, 13 Diego Reyes, 5 Dárvin Chávez - 11 Javier Aquino, 6 Héctor Herrera (14 Jorge Enríquez 71'), 3 Carlos Salcido, 16 Miguel Ponce - 8 Marco Fabián (12 Raúl Jiménez 85') - 9 Oribe Peralta (10 Giovani dos Santos 66'). Sz.k.: Luis Fernando Tena.

Dél-Korea: 1 Jung Sungryong - 3 Yun Sukyoung, 4 Kim Younggwon, 14 Kim Changsoo, 12 Hwang Seokho - 11 Nam Taehee (9 Ji Dongwon 87'), 6 Ki Sungyueng, 7 Kim Bokyung, 13 Koo Jacheol (csk) - 10 Park Chuyoung (8 Baek Sungdong 76') - 15 Park Jongwoo. Sz.k.: Hong Myung Bo.

Sárga lap: Herrera (59').

Úgy tűnik, az olimpiai labdarúgó-mérkőzésekhez meglehetősen nehéz videóösszefoglalót találni. Sem a mexikói televízió-társaságok sem az olimpia hivatalos honlapján nem sikerült ilyennek a nyomára akadni, így marad a YouTube, bár az alábbi felvétel esetében gyanús, hogy előbb-utóbb eltávolítják:

A csoport másik mérkőzésén a svájciak az 5. percben tizenegyesből szereztek vezetést  Gabon ellen, amit az afrikaiak az első félidő utolsó percében egyenlítettek ki. Svájc együttese egy kiállítás miatt a 78. percben tíz főre fogyatkozott, ám Gabon nem tudta kihasználni az emberelőnyt, így a 'B' jelű kvartettben mind a négy csapat egy ponttal áll az 1. forduló után.

A többi négyesben is szoros küzdelem várható. Az A-csoportban a felkészülési időszakban a spanyolokat legyőző (ám Dél-Koreával szemben vesztes) Szenegál a hajrában kiegyenlített Nagy-Britannia ellen, míg Uruguay 2-1-re fordítani tudott az Egyesült Arab Emírségek ellen.

A C-csoport nagy esélyese, a (gólt is szerző) Neymarral felálló Brazília fél óra alatt 3-0-ás vezetésre tett szert Egyiptom ellen. Ám a második félidő első harminc percében az afrikaiak szereztek két gólt, így a vége viszonylag szoros, 3-2-es brazil győzelem lett. A mexikói gárda által Toulonban legyőzött Fehéroroszország végigtámadta az Új-Zéland elleni találkozót, gólt azonban csak az első félidő végén tudtak szerezni.

A forduló legnagyobb meglepetését a D-csoportban Japán okozta: a Mexikó elleni győztes gólt szerző Yuki Otsu a 34. percben a spanyol válogatott ellen is betalált. Az 1-0-ás japán vezetést az első félidő végétől tíz emberrel játszó Európa-bajnokok nem tudták kiegyenlíteni. A férfi labdarúgótorna abszolút nyitómérkőzésén Honduras 2-2-re végzett Marokkó ellen. A latin-amerikaiak mindkét gólját a csapat egyik túlkorosa, Jerry Bengtson szerezte, aki értelemszerűen nem játszhatott a CONCACAF-zóna selejtezőiben a mexikóiak elleni két vesztes találkozón, a 0-3-as csoportmeccsen és az 1-1-es rendes játékidő után hosszabbításban az aztékok javára eldőlt zónadöntőben sem.

A Tri Olímpico legközelebb vasárnap délután fél négytől Gabon ellen mérkőzik, szándékom szerint, ha másként nem is de legalább egy linkkel gondoskodom a meccs közvetítéséről a MexiFoci blogon.

Utoljára frissítve: 2012.07.26. 23:04 Szerző: KaszaP

Szólj hozzá!

Címkék: videó olimpia dél-korea csapatkép london 2012 olimpiai csapat tri olímpico